.

Úradne nazývané aj Helvetská konfederácia, pretože sa skladá z malých nezávislých území nazývaných kantóny. V každom z týchto kantónov sa hovorí trochu iným dialektom, preto neexistuje jednotná švajčiarska reč, ale klasifikuje sa ako "nárečie nemčiny". Pritom medzi týmito jazykmi je asi taký rozdiel ako medzi slovenčinou a srbčinou. Neveríte?

hory
 
Chcete sa ísť s niekým najesť do reštaurácie? Čo sa spýtate? Chceme sa ísť najesť, čiže Weimer zämä go ässä? Musíte uznať, že na Wollen wir gemeinsam essen gehen sa to moc nepodobá. A poďakovanie Märssi vilmal na Danke schön už vôbec nie.
 
Dôležitou súčasťou ich kultúry sú tzv. Stammtische. Vtedy sa celá partia ľudí ide spoločne najesť do "krčmy", pričom u nás by sme tomu povedali "lepšia reštaurácia". Tam diskutujú o novinkách vo svojich rodinách, o živote, skrátka o všedných veciach.
 
Neodmysliteľnou súčasťou helvetského nacionalizmu sú ich hory. Ten, kto tam nebol, si ani nedokáže predstaviť ten nádherný pohľad na alpské štíty a ľadovce. V kopcoch vybudované malé mestečká, pastieri chovajúci stáda kráv a oviec, krištáľovo čisté horské jazerá, skrátka niečo úžasné.
 
            Na druhej strane, žiť tam je pomerne nákladné. Po celej krajine sú rozšírené taká malé tradičné švajčiarske potraviny. V nich sa dajú kúpiť naozaj kvalitné mliečne výrobky, aj ich domáce ovocie a zelenina. Má to však jednu nevýhodu – tieto obchodíky sú strašne predražené. Dalo by sa povedať, že rovnako ako ich služby.

.

zurich
                                                                                                                      
            Zdravotníctvo tam patrí do súkromného sektoru, takže na rozdiel od nás sa tam ponúka pacientom vysoký štandard kvality zdravotníckych služieb. Čo sa samozrejme odzrkadľuje aj v cenách. Osobitnou kategóriou sú zubári. Cena za zubný strojček sa tam pohybuje medzi 10 000 – 12 000€. Niečo také si našinec ani nevie predstaviť. Veď za to by sa dalo kúpiť aj novšie auto.

Ohodnoťte příspěvek
.