Koľko lampového oleja potrebujem?

Za každé takmer 4 l vypáleného oleja sa spotrebuje 0,60 – 0,95 cm knôtu. Olejové lampy / svietidlá spaľujú okolo 15 ml oleja za hodinu. 4 l oleja vám vydržia 266 hodín! Táto generalizácia sa však bude líšiť v závislosti od veľkosti knôtu, druhu oleja, výšky knôtu, okrem ďalších premenných samozrejme.

olej

Tipy čo sa oleja týka: pre optimálne spaľovanie udržujte olejové lampy a svietidlá polovične plné. Knôty sa rýchlo spotrebúvajú, keď je hladina oleja veľmi nízka. Keď budete dodržiavať túto radu, a nemôže sa vám stať, že olej dôjde.

Na plnenie svetiel používajte olej izbovej teploty. Olej vystavený pôsobeniu tepla sa rozširuje, zatiaľ čo teploty okolo -7°C spôsobia zamrznutie oleja; obe teplotné reakcie zabraňujú oleju ideálne spaľovanie.

Na udržanie plameňa a lampy odstráňte uhoľné častice na konci knôtu po 12 hodinách horenia.

lampa

Typy olejov

Existuje mnoho typov olejov www.alfabeta.sk/prirodny-lampovy-olej/ rovnako ako mnoho štýlov olejových svietidiel. Technicky môžete spáliť akýkoľvek olej na vytvorenie svetla. Len niekoľko olejov je však schválených národnými normami.

Okrem oleja a petroleja, ktoré sú schválenými palivami, sú niektoré olejové svietidlá nastavené tak, aby fungovali s olejmi z olív, orechov a semien, konopným olejom, rastlinným olejom, rybím olejom, ricínovým olejom a ďalšie. Mäso, loj alebo rybí olej sa používajú na vytvorenie dymového svetla. Sezamový olej a arašidový olej sú obľúbené oleje, ale najčistejšie horiacim olejom je olivový olej. Neodporúčame spaľovať olivový olej v konvenčnej petrolejovej lampičke alebo svietidle; ale môžete si vyrobiť alebo dodatočne namontovať lampu na olivový olej.

Kvalita horenia je ovplyvnená veľkosťou knôtu, ako aj vlastnosťami oleja, okrem iných faktorov. Pri skúšaní nových olejov a olejových lámp buďte opatrní.

Rozhodne sa neodporúča používať citronelový olej alebo torpkový olej v petrolejových lampách alebo svietidlách.

Ohodnoťte příspěvek