Ako hovorí Kai-Fu Lee, rizikový kapitalista v Pekingu, ktorý investuje do umelej inteligencie, AI je potenciálne najrevolučnejšou technológiou, ktorá sa v tomto storočí objaví. Okrem toho, spolu s príslušnými technológiami strojového učenia a robotiky, napreduje v krutej rýchlosti.

robot
 
Už AI má schopnosť nahradiť mnohé pracovné úlohy, ktoré sú založené na pravidlách a opakujú sa, a ktoré nevyžadujú veľkú obratnosť ani empatiu.
 
V rozvinutých ekonomikách napríklad roboty v posledných desaťročiach nahradili viac ako polovicu pracovných miest v automobilovom a príbuznom priemysle.
 
Automatizované systémy už dosahujú vyššie hodnotenia spokojnosti zákazníkov ako ľudia v call centrách, čo ohrozuje kľúčový zdroj pracovných miest v mnohých krajinách.
 
Podobne systémy umožňujúce AI vedú k významným stratám pracovných miest v administratívnych funkciách back-office v bankovníctve, zdravotníctve, poisťovníctve a účtovníctve. Toto sú úlohy, ktoré boli v posledných rokoch outsourcované do rozvojových krajín, ako sú India, Vietnam, Južná Afrika a Maroko.
 
Riziká pracovných miest?
 
Podľa nášho výskumu v Oxforde je v nadchádzajúcich desaťročiach asi 40% pracovných miest v Európe náchylných na AI, takmer polovica pracovných miest v USA a ešte väčší podiel v rozvojových krajinách.
 
Niektorí argumentujú, že AI vytvoria toľko nových pracovných miest, koľko stratia roboti, a že by sme sa nemali príliš báť. Verím však, že tieto nové pracovné miesta budú sústredené v určitých častiach rozvinutého sveta a že rozvojový svet bude chýbať.
 
Najzávažnejšie je to v chudobnejších krajinách, ktoré využili svoju relatívne nízku pracovnú silu ako prvú etapu dobiehania vyspelých ekonomík, napríklad Čína, Thajsko a Vietnam.
 
umělí

Väčšina pracovných miest ohrozených na takýchto miestach by bola poloprofesionálnej odrody. Skutočnosť, že chudobné krajiny majú tiež tendenciu trpieť nedostatkom vysokokvalifikovanej pracovnej sily, by mohla ďalej oslabiť ich konkurencieschopnosť.
 
Výzvou bude aj rozvoj doplnkových technológií. 3D tlač, bude kombinovaná s AI, aby umožnila spotrebiteľom v bohatých krajinách vyrábať individuálne prispôsobené oblečenie, topánky, zariadenia a iné výrobky, a to sami, oveľa bližšie k domovu.

Zabije umelá inteligencia rozvojový svetový rast?
4 (80%)1